Младите атлети здраво мачкат нормативи на купа ‘Руен’

В третото издание на международният турнир "купа Руен" 2017 взеха участие над 100 състезатели от 25 клуба.

За първи път в турнира бяха включени препятствените бягания. При юношите  Станислав Станков от Суперспорт Варна постигна две победи на 110 м с пр. и 400 м с пр., като на късата дистанция постигна 14.19 сек, което е покрит норматив за участие на европейско първенство до 20 год. При юношите младша възраст в много оспорвана битка с качествени резулати спечели Радин Вълчев (Атлетик София) с 14.26 сек, като много малко не му достигна да покрие стандарта за световното първенство за тази възраст-само11 стотни. Останалите призьори Добромир Николов (Плевен 2014) – 14.55 сек и Денислав Дражков (Тотатлет-Габрово) – 14.67 сек, слязаха под стандарта за участие на балканско първенство.

Победата на Антонио Иванов на 100 м с 10,61 също му донесе квота за участие на европейското първенство за старша възраст. Резултат от 48.97 сек бяха достатъчни на Живко Стоянов (Дунав-Русе) за втората му поредна победа на 400 м. В дебютното издание на дисциплината 1500 м Мануел Петров (Евър-Варна) спечели варненския сблъсък с Иван Иванов (Суперспорт-Варна) с 4:06.69 мин.

В най-очакваната дисциплина на турнира - тройния скок за мъже, участникът на последната Олимпиада Георги Цонов (Ботев-Пловдив) спечели срещу финалиста на пекинската Момчил Караилиев (АСКЛА Сливен) с 16.67 м срещу 16.26 м. С 15.89 трети остана друг наш национал Румен Димитров (Локомотив-Пловдив), като непостоянният вятър не позволи да бъдат постигнати по-високи постижения.

Скоковете при дамите донесоха убедителна победа с норматив за световно първенство за друга състезателка на Ботев Пловдив – Александра Начева. Тя постигна 6.06 м в скока на дължина. В първият си опит тя преодоля и 6.12 м, но с по-силен вятър от допустимия.

Йорданка Иванова (Евър-Варна) спечели на 100 м, а в препятственото бягане победи Никол Андонова Европул с 14.13 сек, като само по-силният попътен вятър не позволи официалното покриване на още един стандарт за световното първенство за девойки.

Силни резултати записаха и състезателките на 400 м - в гладкото бягане Полина Тодорова (Тунджа-Ямбол) спечели с 57.23 сек. В препятствената обиколка Кристина Борукова победи с 62.07 сек, като малко зад нея останаха Диляна Йоргачкова (Берое-Стара загора) с 63.12 сек и Бояна Чепилева (ЦСКА) с 63.58 сек - също три норматива за балканско първенство.

В отборното класиране титлата спечелиха Суперспорт Варна, пред домакините от Европул, трети останаха Тунджа Ямбол.