Двойка южноафриканци са най-бързи при кадетите

Двойна победа реализираха южноафриканските спринтьори във финала на 100 м на световното първенство за юноши и девойки под 18 г. в Найроби (Кен).

След като стартовете от първия следобед на шампионата се забави заради проливен дъжд, беше излъчен първенецът при най-бързите кадети. Победата спечели Ценоло Лемао (РЮА) с 10.57 сек. Негов подгласник пък стана сънародникът му Рецхидисцве Мленга – 10.61 сек. Ямаецът Тиреке Уилсън (Ям) финишира трети с 10.65 сек.

Първата очаквана титла за домакините от Кения беше загубена. Аберш Минсеуо (Ет) измъкна златния медал от Емакулейт Чепкируи (Кен) във финала на 3000 м при момичетата. Етиопката даде време от 9:24.62 мин срещу 9:24.69 мин за представителката на домакините. Бронзът беше също за Етиопия – Ятаяиш Меконене стана трета с 9:28.46 мин.

Третият златен медал от първия ден на първенството спечели Селина Данцлер (Гер). Тя се наложи при девойките в тласкането на гюле със 17.64 м. Нейни подгласнички станаха Тианксиао Иу (Кит) – 17.62 м, и другата китайка във финала Ие Сун със 17.59 м.