Атина 1997 – един медал, жените ни в превес

По вече създадената традиция Александър Вангелов ни напомня за успехите ни на големи първенства. След само 16 дни е началото на 16-ия световен шампионат по лека атлетика. Домакин на проявата между 4 и 13 август ще бъде Лондон. А до откриването на първенството ще ви припомним как участваха 15-те български отбора на този форум до сега.

ЗА 1-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

ЗА 2-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

ЗА 3-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

ЗА 4-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

ЗА 5-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

Шестото световно първенство се провежда от 1-ви до 10-и август 1997 г. на олимпийския стадион „Спиридон Луис” в Атина. 1882 състезатели от 191 държави спорят за отличията и за по-предно класиране.

Българската група е компактна – само 13 спортисти (9 жени и 4 мъже).

Единственият медал за България печели Светла Димитрова на 100 м с преп. След лека победа в четвъртата серия (12.68) и второто място на полуфинала (12.74), Димитрова застава на финала редом с най-добрите „световни” хърделистки за момента. До средата на разстоянието Светла леко поизостава, но точно на десетото препятствие се изравнява с Мишел Фрийман (Ям) и я побеждава с 3 стотни – 12.58 сек и сребърен медал. Победата е за Людмила Нарожиленко (Шв) 12.50.

Шеста на тройния скок завършва Тереза Маринова. Още в първия си скок Маринова се приземява на 14.34 (отскачайки на 20 см зад пластилина – реално скокът й е 14.54 м!). По-нататък опитите й са с по-малък метраж. В квалификацията участва и Златка Георгиева-Радуканова – 13.45 м.

В скока на дължина Магдалена Христова се класира за финала с 6.63 м. На самия финал Христова след два фаула успява да запише 6.64 м (6.85 м от мястото на отскока) и остава девета в крайното класиране, побеждавайки прочутата Мериън Джоунс (6.63 м).

Четвърти пореден финал в тласкането на гюле отбелязва Светла Миткова (този път девета). След успех на квалификацията (18.07), във финала Светла за момент е осма. Но полякинята Данилчик (след два фаула) изпреварва Миткова само с 8 см и я измества от осмата позиция.

Петя Пендарева след отличните 11.28 в шестата серия на 100 м, на четвъртфинала с 11.39 остава пета. Пендарева стартира и на 200 м – в серията 23.02, на четвъртфинала 22.90 и на полуфинала не стартира поради мускулно разтежение. В сериите на 200 м стартира и Моника Гачевска - шеста в шестата серия с 23.55.

Петя Страшилова с 2:01.49 в четъртата серия на 800 се класира сред първите три. Обаче във втория полуфинал с 2:01.44 финишира едва седма и отпада.

Двама българи стартира в квалификацията на троен скок. Николай Раев (16.72) и Ростислав Димитров (16.62) не са толкова далече след 12-ия, който се класира за финала – бермудецът Браян Уелман (16.84 м).

В овчарския скок на квалификацията Илиан Ефремов преодолява 5.45 м, но за финала се класират състезатели с по 5.70 м – височина, непосилна за Ефремов в този ден.

В мятането на диск при жените Цветанка Христова с отчайващите 53.64 не помръдва по-напред от 12-ото място в първата група на квалификацията.

Едва 20-годишният Живко Виденов е записан още в първата серия на 110 м с преп. Прекалено развълнуван, той прави два поредни фаулстарта и се самоелиминира.

Със сребърния медал на Светла Димитрова и шестото място на Тереза Маринова България с 10 точки остава на 36-о място в класирането по точки.