Мо Фара се раздели с пистата със сребърен медал

Снимки: Getty Images

Британската легенда на дългите дисциплини Мо Фара си тръгва от пистовите състезания със световно сребро.

Във финала на 5000 м на 16-то световно първенство в Лондон той най-после бе победен. Първи стана етиопецът Муктар Едрис (13:32.79), който не се даде на Фара и заслужи златото.

За второто място се пребори британецът, който завърши за 13:33.22, а с бронза се поздрави кениецът, бягащ за САЩ, Пол Челимо с 13:33.30.

Най-накрая тактиката на останалите бегачи срещу Мо Фара сработи, като никой не се натискаше да води бягането и самият британец се наложи да излезе начело. Във финалната атака нещата на Фара не се получиха, пък и явно умората вече го бе повалила, след титлата на 10 000 м с първо време в света за сезона и последвалата серия на 5000 м.

Интересното е, че на финала, Едрис като видя, че Фара не е пред него, бързо се усети да стане интересен за медиите и имитира британеца, като направи неговия обичаен знак – с двете си ръце на главата.

С това сребро обаче Фара само прибави нов ореол към невероятната си кариера. Той има 6 световни титли на 5000 и 10 000 м. През 2011-а печели сребро на 10 000 и злато на 5000 м, а на следващите планетарни шампионати е първи и на двете дистанции (2013, 2015). В Лондон вече стана първи на 10 000 м и втори на 5000 м.

Освен това Фара има и 4 олимпийски титли в двете дисциплини. Няма само световни рекорди, но въпреки това си остава един от най-великите атлети за всички времена.

Очаква се последните пистови състезания на Мо Фара да са на Диамантената лига в Бирмингам на 20 август и на финалното състезание на веригата в Цюрих.

Намеренията на атлета са да се концентрира в шосейните бягания, а на олимпийските игри в Токио през 2020 да участва на маратон.