Ръп и Дибаба спечелиха маратона на Чикаго

Снимки: Getty Images

Гейлън Ръп стана първият американец, който печели маратона на Чикаго през последните 15 години.

Бронзовият медалист в маратона от Олимпиадата в Рио 2016 преодоля дистанцията 42.195 км за 2.09:20 часа. Втори фиинишира миналогодишният победител - кениецът Абел Кируи (2.09:48 часа), а трети е друг представител на Кения - Бернард Кипиего (2.10:23 часа). За последно американец спечели маратона в Чикаго през 2002 година, когато първи финишира Халид Ханучи.

При жените триумфира трикратната олимпийска и петкратна световна шампионка Тирунеш Дибаба от Етиопия с резултат 2.18:31 часа. Призовата тройка допълниха кенийката Бригид Косгей (2.20:22 часа) и американката Джордан Хасей (2.20:57 часа).

Маратонът на Чикаго е един от най-престижните в света редом до тези на Лондон, Берлин и Ню Йорк. Тази година в чикагския маратон участваха повече от 40 000 състезатели, а край трасето имаше над 1 милион зрители.