Избраха конкурентка на Демирева за Изгряваща звезда на Европа

14-10-2017 22:39

Една от конкурентките на Мирела Демирева в сектора за скок на височина - Юлия Левченко (Укр), получи приза за Изгряваща звезда Европа за 2017 г. при дамите в класацията на Европейската атлетика. При мъжете за №1 беше избран световният шампион на 400 м с пр. Карстен Вархолм (Нор).

Те получиха престижните статуетки по време на Гала вечерта на ЕА във Вилнюс (Лит), на която водеща беше друга прима от световния скок на височина в момента – Айрин Палшите (Лит).

Левченко стана трета след Палшите и Рут Бейтиа (Исп) на европейското първенство в зала с личен рекорд от 194 см. През юли тя се наложи на шампионата за младежи и девойки под 23 г. отново с най-добро постижение от 196 см. Месец по-късно украинката спечели сребрния медал от световното първенство в Лондон, преминавайки за първи път над 200 см – 201 см.

„Наградата е много важна за мен. Сезонът не беше никак лесен, сподели едва 19-годишната Левченко. – Леката атлетика е Царицата на спортовете и аз се заплених по нея преди 7 г.”

Вархолм пък беше един от най-изненадващите шампиони на световното първенство в Лондон. Той триумфира на 400 м с пр. и атрактивно изрази радостта си под дъжда на Олимпийския стадион. От европейското първенство до 23 г. Вархолм грабна два медала – злато на обиколката с препятствия, а на 400 м финишира втори. Бившият многобоец от Норвегия е на 21 г.

„Всяка година е трудна. Три пъти вече бях номиниран за тази награда и все ми се изплъзваше. Питах се какво трябва да направя, за да я спечели, каза Вархолм. – Горд съм, че съм част от това поколение в леката атлетика, което е много силно.

По време на церемонията Виргилиус Алекна (Лит) заслужи първата награда в исторята за цялостна кариера.