Първи четири медала за България от Европейските детски игри

Награждаването на Лъчезар Вълчев.
11-09-2018 19:58

Българските момчета и момичета вече започнаха своя поход към медалите на 13-ите детски атлетически игри в Бърно.

В дисциплината скок на височина за момчета (2005 г.) разградският състезател Лъчезар Вълчев (треньор Красен Цонев) завоюва златния медал, преодолявайки 1.65 м. Втори след него остана латвиецът Йоренс Микелсонс (1.62 м). Лъчезар има възможност да спечели поне още един златен медал. Той постигна най-добър резултат от всичките 47 участници в скока на дължина - 5.65 м. Вълчев ще стартира утре по обяд. Нека припомним, че Лъчезар Вълчев спечели златния медал на четирибой при момчетата от националния шампионат в София с най-добро постижение за всички времена – 320 точки.

Сребърен медал в бягането на 1500 м спечели чаровната габровка Ева Петкова (треньор Веселин Георгиев). В упорита битка с „домакинята” Павла Щоудкова Петкова отстъпи в последните 150 м и спечели второто място с отличен резултат – 4:51.88 мин (4:40.44 минза победителката). С 15 секунди назад остана „бронзовата” Марта Клобашкова (Слвк) - 5:05.42 мин.

В бягането на 1500 м при момчетата (2004 г.) Мехмед Мехмед (Лудогорец-Разград) остана пети. Още от самия старт той бе изтласкан надясно от основната група и трябваше да бяга по четвърти коридор. Мехмед все пак поведе, но силите му стигнаха само до края на 1000-ия метър. Там по-свежите му съперници рязко ускориха и Мехмед не успя да реагира, финиширайки пети с 4:39.02 мин.

В бягането на 60 м при момчетата (2003 г.) плевенчанинът Цветан Георгиев (Плевен 2014, треньор Мариян Димитров) се класира за финала с осми резултат (7.47 м). За жалост, другият ни представител в тази възрастова група Радослав Пенев (Супер спорт-Варна) със 7.67 м остана 21-и и не се класира за Финал Б.

Успешно преодоля квалификацията на скок дължина Мила Димитрова (Академик-София, треньор Моника Гачевска). С 5.11 м тя ще се бори утре за призово класиране.

Мария Симовска (Спортико, треньор Екатерина Тошева) спечели бронзов медал със 7.81 сек във финала на 60 м. А Мила Димитрова (Академик-София, треньор Моника Гачевска) финишира четвърта със 7.84 сек. Победителка е чехкинята Адела Новотна със 7.62 сек.

Чудесно се представя при момичетата (2004 г.) варненката Александра Янева (треньор Руслан Грозданов и Симеон Попхлебаров). Тя се класира с второ време (8.02 се) за финала на 60 м. Янева е сред осемте финалистки и на скок дължина – 5.29 м в квалификацията! Във финала на 60 м при момичетата (2004) Янева спечели бронзов медал с 8.10 се, разделяйки отличието с Клара Тоова (Слвк). Александра остана само на 7 стотни от победителката Хана Блажкова (Чех).

Така медалите ни тази вечер станаха четири.

За финал А на 60 м при момчетата (2007) се класира Боян Иванов (Академик-София, треньор Моника Гачевска) (8.99 сек). Във финал Б „влязоха” Ангел Костов (тр. Моника Гачевска) (той е с две години по-малък от конкурентите си тук, едва на 9 години - 9.29 сек, и Стефан Стефанов (Супер спорт--Варна, треньор Симеон Попхлебаров) - 9.20 сек.

Благодарение на Екатерина Тошева, Моника Гачевска и Красен Цонев първите резултати пристигат за читателите на сайта BGathletic.com своевременно! Утре сутрин продължават финалите и очакваме още няколко медала!