Кениец заслужи 20 000 лв. в София

13-10-2019 16:02

Кениецът Осеа Туей стана първият в историята победител в Софийския маратон по обновеното трасе из улиците на българската столица. Африканският атлет дори спечели еднолично големия джакпот от 20 000 лв., след като единствен спечели и трите състезания от маратонската верига „Бягането като начин на живот“ тази година в България: в Стара Загора, във Варна и в София.

Наградният фонд бе внушителните 63 000 лв, плюс 20 000 лв джакпот. Победителите при мъжете и при жените в класическия маратон получиха по 8000 лв., подгласниците им по 4000 лв., класиралите се на трето място по 2400 лв. и т. н. до 10-о място – 400 лв. Бонуси имаше за всички призьори до 6-о място на 21.098 км и на 10 км, за челната тройка при ветераните в маратонската дистанция, както и за медалистите в държавното първенство на 42.195 км.

Близо 6000 атлети от 52 държави участваха в обновения София маратон. Тази есен той бе с ново рекламиращо града трасе, нови авторитетни признания и нов стимулиращ рекорди джакпот. Всичко това спомогна емблематичното за българската столица събитие да придобие още по-класен и привлекателен вид, с което да отговори на световните стандарти. Новият маршрут с дължина 21 км премина през много символични за столицата места, с което спомага за бързо развиващия се, особено сред младите хора по света, туристически и спортен туризъм. Многобройните участници бяха приветствани от десетки хиляди покрай трасето, което преминаваше през едни от най-красивите и зелени булеварди на столицата.

Елитните маратонци бяха първите, които дебютираха по новото трасе, което се извиваше между Президентството и Министерски съвет до Лъвов мост, обратно до ул. Алабин, по ул. Гурко и Раковска до Военния дом, после по Царя до Софийски университет, оттам по бул. Левски и бул. Дондуков през моста Чавдар по бул. Владимир Вазов и после по обратния път до пл. Александър Батенберг.

Сред официалните гости, наградили призьорите бе и техническият делегат на Международната атлетическа федерация Карлос Кардосо, който не скри задоволството си от видяното на обновения София маратон.

Сред участниците на 21 км бе и прочутият италиански актьор Джовани Сторти, който между снимките на два филма специално отдели време да се пробва по новото трасе на Софийския маратон. Но може би най-много овации по улиците и булевардите събра групата любители бегачи от Франция. 48 атлети на различни възрасти пристигнаха от регион Бретан специално за софийския маратон и останаха приятно изненадани от организацията и новото трасе. „Догодина пак сме тук,“ обявиха французите след края на състезанието.

Маратонът се превърна в истински празник, покрай състезанието имаше богата забавна програма за зрителите, които се насладиха на изпълненията на прочути български певци. За поредна година събитието имаше и благотворителни каузи – една от тях събра средства за изграждането на Кариерен център за хора със специални потребности. Имаше и специален старт за хора с онкологични заболявания и за параолимпийци.