Тройният скок под лупа - пълна доминация на южноамериканките

15-08-2016 13:11

Без изненади премина финалното състезание на троен скок за жени на Олимпиадата в Рио. Фаворитките взеха своето и интригата падна още след втория кръг.

Първи кръг. Скачащата трета в списъка Кетура Орджи подобри от раз собствения си национален рекорд на САЩ с цели 18 см – 14.71 м (14.77 м от мястото на отскок). Веднага след нея гъркинята Параскеви Папахристу (с 14.43 от квалификацията) нещо не уцели разбега – 14.26 м. Седма поред на пътеката застана олимпийската шампионка от Лондон’2012 Олга Рипакова (Казахстан). Макар да стъпи на 10 см пред дъската, тя изпълни отлично всички фази на скока и се приземи на 14.73 м. Разконцентрирана изглеждаше медалистката от Пекин’2015 Хана Княжева-Миненко (Изр) – само 14.25. Последна правеше опит най-добрата в света в последните четири години – колумбийката Катерин Ибаргуен. Тя направи „скок за застраховка” – 14.65 м (14.78 от мястото на отскок).

Втори кръг. Шестата от Лондон Кимбърли Уилямс (Ям) се нареди четвърта с 14.48 м. Миненко прибави половин педя – 14.39 м. Ибаргуен се състезаваше както винаги емоционално и вдъхновено. Тя стъпи много добре на дъската (2 см от пластилина) и сътвори три мощни крачки към пясъка – 15.03 м! Заявка за победа?

Трети кръг. Европейската шампионка от Амстердам Патрисия Мамона (Порт) http://193.35.40.132/jsсripts/tiny_mce/plugins/advimage/img.gifвече можеше да бъде спокойна – 14.45 м (14.55 м от мястото на отскока) и пето място. Световната шампионка в зала от Портланд’2016 Юлимар Рохас (Венесуела) (преминала 15-е метра (15.02) месец и половина преди Игрите) след 14.32 и фаул, сега трябваше да се напрегне за по-сериозен метраж. Тя се засили напористо по разбега и, макар с малко примитивния си начин на скачане, успя да се изкачи  от седма на втора позиция – 14.87 м (14.96 от мястото на отскок).

Четвърти кръг. Израелката Хана Княжева-Миненко най-после намери верния скок – 14.68 м, но не можа да премине по-нагоре от петото място. Затова пък Рохас се разскача застрашително (за Ибаргуен) – 14.98 м (15.01 м от мястото на отскок). Веднага след нея Катерин Ибаргуен предусети момента за контраатака. Колумбийката направи най-добрия си скок за 2016 година – 15.17 м. Щеше ли да се съвземе Рохас след този удар?....

Пети кръг. Португалката Мамона подобри националния си рекорд със 7 см – 14.65 м и измести ямайката Уилямс от шестото място. Олимпийската шампионка Рипакова прибави само един сантиметър към най-доброто си – 14.74 м, но това с нищо не промени позицията й - трета.

Шести кръг. Кимбърли Уилямс (Ям) направи последен отчаян опит да промени класирането си, но с 14.53 м прибави само 5 см за седмото си място в крайното класиране – едно място по-надолу след Лондон’2012. Рипакова вече усещаше, че губи титлата – 14.58 м (14.72 от мястото на отскок). А високата като баскетболистака (1.92 м) Юлимар Рохас още веднъж потвърди класата си за сребърния медал – 14.95 м. Катерин Ибаргуен вдигна победно ръце – логично тя вече беше новата олимпийска шампионка. Все пак двукратнта световна шампионка реши да използва и последната си възможност – 14.80 м (14.96 от мястото на отскок)!

Ибаргуен и Рипакова отново спечелиха олимпийски медали (както в Лондон преди четири години). Но този път размениха местата си (Рипакова остана даже трета). И двете са на по 32 години, но и сега отбиха успешно атаките на по-младите. Европейките този път останаха без медал и отстъпиха хегемонията на скачачките от Южна Америка. И Ибаргуен, и Рохас тренират при кубински специалисти. Изключително надарената и перспективна Юлимар Рохас тренира при легендата Иван Педросо (олимпийски и шесткратен световен шампион на скок дължина). А наставник на олимпийската шампионка Ибаргуен е Убалдо Дуани (с личен резултат на скок дължина 8.32), гостувал няколко пъти и в България.... А Катерин Игаргуен продължи почти безгрешната си серия от победи – 37 на брой от общо 38 състезания след Лондон’2012 (колумбийката загуби само веднъж - тази година - от Рипакова в Бирмингам на Диамантената лига).

След като тройният скок за жени намери своето място в програмата на Олимпиадите точно преди 20 години (Атланта’1996), победителката в Рио показа резултат, по-слаб от победителката в Сидни’2000 Тереза Маринова (15.20 м). Е, този път 15-е метра бяха преминати (Рипакова в Лондон стана първа с 14.98), но.... Почти като бленувана мечта остават резултатите от предишни Игри (в Атина’2004 първите четири над 15 метра, в Пекин’2008 пък първите шест (!) над 15-ия метър). Както отбелязахме, Ибаргуен и Рипакова не са в първа младост, така че надеждите за прогрес и големи резултати са отправени преди всичко към венесуелката Рохас (21-годишна) и, може би, към американката Кетура Орджи (20-годишна).... А Рохас има толкова резерви в техниката, че „изглади” ли треньорът Иван Педросо „грапавините”, Рохас още догодина вероятно ще гони дори и световния рекорд (15.50).