Москва 2013 – двама финалисти от девет атлети

31-07-2017 09:12

По вече създадената традиция Александър Вангелов ни напомня за успехите ни на големи първенства. След броени дни е началото на 16-ия световен шампионат по лека атлетика. Домакин на проявата между 4 и 13 август ще бъде Лондон. А до откриването на първенството ще ви припомним как участваха 15-те български отбора на този форум до сега.

ЗА 13-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

От 10-и до 18 август 2013 на легендарния стадион „Лужники” в Москва 1784 спортисти от 203 страни си дават среща на 14-ото световно първенство.

България е представена от девет атлети – четирима мъже и пет жени.

Георги Иванов се справя успешно с квалификацията на тласкане на гюлле – 20.40 и шесто място от 29-е участници. На финала той тласка четвърти поред и с третия си опит (20.39) се класира осми, само на 1 см от аржентинеца Лауро.

Силвия Дънекова стартира във втората серия на 3000 м стипълчейз и, след като през цялото време се движи в челната шестица, накрая успява да изпревари румънката Бобочел и с 9:35.66 мин. коригира собствения си национален рекорд!

След два дни почивка Дънекова застава на старта на финалното бягане заедно с още 14 атлетки. Темпото на кенийки и етиопки е непосилно за нашата бегачка и тя завършва 14-а с 9:58.57 мин.

Ивет Лалова с лекота с лекота финишира втора в третата серия на 100 м – 11.16. В третия полуфинал Лалова остава четвърта с още по-добър резултат – 11.10 (в този полуфинал американката Андерсън с 11.01 е последната, която се класира по време за финала).

На 200 м Ивет Лалова е поставена в пети коридор на последната седма серия. По време (22.92) Лалова продължава на полуфинал. В първия полуфинал Лалова с 22.81 е четвърта (американката Шаронда Уилямс с 22.80 от третия полуфинал по време се класира осма за финала). Така само една стотна лишава Лалова от участие на финала на 200 м

Икономично и събрано стартира Ваня Стамболова в първата серия на 400 м с пр. От първи коридор тя финишира трета за 55.91. Във втория полуфинал й се пада неудобният седми коридор. В познатия си стил Стамболова поизостава и на правата опитва да настигне останалите, но остава осма в крайна сметка (56.58).

Радослава Мавродиева в тласкането на гюлле се състезава в група Б на квалификацията. С три идентични опита – 17.34, 17.16 и 17.33 тя остава девета (и 19-а в общото класиране). Последният резултат за финала (17.87 на беларускинята Копец) е преодоляван няколко пъти през годината от Мавродиева.

Сребърният медалист от ЕП за юноши Денис Димитров участва в четвъртата серия на 100 м и от шести коридор се нарежда на шестото място с 10.29 (само на 2 стотни след германския шампион Юлиан Ройс). Предвид младостта на Денис (едва 19-годишен, най-младият от всички спринтьори!) постижението му е напълно задоволително.

Митко Ценов завършва девети в третата серия на 3000 м стипълчейз (и 24-и от всичките 40 атлети в дисциплината) и постижението му 8:32.49 е приемливо предвид липсата на достатъчно опит у младия „средновик”.

Златозар Атанасов на тройния скок в първата група на „пресявката” записва 16.16, 16.04 и 16.21 и остава девети (и 19-и общо в квалификацията). Французинът Бафуанга Байя с 16.63 е 12-ият, който попада на финала – постижение, напълно във възможностите на Златозар.

Квалификационната норма на скок височина за жени е 195 см. Точно 13 атлетки с по 192 са допуснати до финала. Мирела Демирева започва от 178, после от трети опит преодолява сполучливо 183. Но на 188 болките в ахилеса й стават нетърпими и тя на три пъти събаря летвата. Демирева остава 26-а в крайното класиране на квалификацията.

С единствената точка от осмото място на Георги Иванов България дели 57-мото място в неофициалното класиране.