Пекин 2015 – близо до медала и още един финал

01-08-2017 09:19

По вече създадената традиция Александър Вангелов ни напомня за успехите ни на големи първенства. След броени дни е началото на 16-ия световен шампионат по лека атлетика. Домакин на проявата между 4 и 13 август ще бъде Лондон. А до откриването на първенството ще ви припомним как участваха 15-те български отбора на този форум до сега.

ЗА 14-ОТО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ЧЕТЕТЕ - ТУК

Петнадесетото световно първенство в Пекин се провежда на стадион „Птичето гнездо”, на който китайската столица седем години по-рано прие олимпийските игри.

Участват 1781 атлети от 205 държави. Състезанията се провеждат от 22 до 30 август 2015 г.

Нашата страна участва точно с десет души – четирима мъже и шест жени!

Габриела Петрова в тройния скок се класира с най-добър резултат (14.44) от всичките 28 участнички от квалифкацията към финала.

На финала тя започва 12-а в списъка и след третия кръг е трета с 14.52 (след колумбийката Ибаргуен 14.80 и Князева-Миненко (Изр) 14.78). Олимпийската шампионка от Лондон’2012 Олга Рипакова (Каз) я изпреварва в четвъртия кръг – 14.59 м, но Петрова отвръща с 14.66 и отново е на бронзова позиция. Но Рипакова не се предава и с 14.77 отнема бронзовото отличие на Габриела Петрова, която остава 4-та.

Чудесно започва в спринта на 100 м Ивет Лалова. В третата серия с 11.09 тя е втора. Но после в третия полуфинал с 11.3 остава пета. Последната, влизаща на финала, е Мишел-Лий Айи (Тринидад) с 10.97.

Лалова стартира и в спринта на 200 м и в последната седма серия с 22.54 завършва трета. После в първия от трите полуфинала пак финишира трета (с личен рекорд от 22.32) и по време влиза на финала. На самия финал й се пада трети коридор и Лалова успява да се прибере седма (22.41), изпреварвайки ямайката Шерон Симпсън (22.50).

След успешно преодолени 1.92 м (в квалификацията) Мирела Демирева е сред 13-е скачачки, които продължават на финал. Там Демирева успява само на началната си височина и с преодолени сполучливо 1.88 се класира девета.

В квалификацията участва и Венелина Венева, която остава 28-ма с 1.80 м.

В квалификацията на троен скок в първа група Георги Цонов след два фаула с 16.59 остава девети в групата и 16 общо. Във втората група Б Румен Димитров е осми (и общо 17-и) с 16.53 м. Последният 12-и за финала е 34-годишният бахамец Лийван Сандс с 16.73 м.

Инна Ефтимова стартира в първата серия на 100 м и с 11.50 не се класира по-напред. С 11.29 последната, която преминава на полуфинал, е Папайоану (Кип).

За разлика от Москва, в Пекин Силвия Дънекова бяга по-сковано във втората (от общо три) серии на 3000 м стипълчейз. С 9:46.31 Дънекова оства 12-а (и общо 28-ма).

Митко Ценов финишира 13-и и последен в първата серия на 3000 м стипълчейз с 9:02.72. Това му отрежда 32-ро място сред всички участници в дисциплината.

Георги Иванов е записан във втората квалификационна група на тласкането на гюлле. С три последователни фаула рекордьорът ни записва само участие.

Със седемте точки от четвъртото и седмото място България се класира на 48-мо място в неофициалното класиране по нации.