Омагьосаното първенство или магията на атлетиката

Исинбаева не плака от радост в Дегу. А отново от разочарование.
06-09-2011 18:36 | Яна Касова

Магията на спорта се преплете с фатализма на спортистите и световното първенство премина под „Прокобата на плаката". Драмата на Елена Исинбаева и Дайрон Роблес бяха част от това проклятие. Те попаднаха на корицата на ежедневните програми на шампионати и си тръгнаха от Дегу без медали.

Роблес беше декласиран, след като пресече пръв финалната линия на 110 м с пр., а Исинбаева не успя да защити реномето си на кралицата в овчарския скок и остана шеста в сектора.
„Прокобата на корицата" не застигна обаче Анастасия Канискин (Рус), която с място на първа страница стана трикратна световна шампионка на 20 км сп. ходене, а Сали Пиърсън (Авл) записа феноменалните 12.28 сек за победата на 100 м с пр.

На 13-ото световно първенство по лека атлетика участваха 1849 спортисти от 202 държави. Тенденция, която нараства с всеки шампионат и доказва защо това е Царицата и олимпийски спорт №1. Цели 41 държави видяха свой представител на почетната стълбичка в южнокорейския град, а 66 страни класираха свои състезатели сред първите осем в отделните дисциплини.

Атлетите от САЩ бяха категорични в изявите си на пистата с 12-те си златни, 8 сребърни и 5 бронзови медала. Американците взеха всичко, за което бяха дошли в Дегу, та и повече. Алисън Филикс не защити титлата си на 200 м и не покри надеждите си за първо място на 400 м, но пък спечели общо четири отличия - две злата с щафетите 4х100 и 4х400 м, стана втора на 400 м и трета на 200 м. Това я направи атлетката с най-много отличия от това първенство. Дуйат Филипс стана герой за тима си, след като завоюва четвъртата си титла в скока на дължина, без дори да е фаворит. От Дженифър Симпсън никой не чакаше дори финал на 1500 м, а тя стигна до титлата. Джеси Уилямс се пребори с руското трио в скока на височина. Спринтьорките закрепиха добрите си позиции с титлата на 100 м на Кармелита Джетър и тази на 4х100 м.

Кенийците спечелиха състезанието с етиопците за лидери в средните и дълги бягания със 17 срещу 5 отличия. Руснаците пък могат да се определят като най-комплексния тим. Сборная спечели титли в скоковете, хвърлянията, средните и дълги бягания, спортното ходене, многобоя, излъчи медалистка в препятствените бягания. Само гладкия спринт премина без лидери от руския тим.

Провал и чудесно изкупление. Така може да се определи представянето на Юсейн Болт (Ям) в Дегу. Най-бързият човек в света разбуни критики към правило, приказки за букмейкъсрка намеса в леката атлетика и за страх от загуба само с едно движение. Той изпревари стартовия пистолет във финала на 100 м и остави седем атлети да се борят за овакантената титла. Юсейн беше безапелационен на 200 м с 19.40 сек - четвърто постижение за всички времена, а от четвърти пост изведе квартета на Ямайка до световен рекорд на 4х100 м - 37.04 сек. Ако беше защитил и титлата си на 100 м, това отново щеше да бъде първенството на Болт. Но сега той открехна малко пространство и за успехите и драмите на останалите.

Съмнението за букмейкърски игри с фаулстарта на Болт беше едно от двете неприятни краски на първенството. По-натрапчиво съмнение за „игри на високо" беше финалът на 800 м при жените. Защитаващата титлата си Кастер Семеня (РЮА) „отказа" да бяга на финалната права и остави безответно Мария Савинова (Рус) да й отнеме титлата. Южноафриканката премина множество изследвания след смазващата си победата в Берлин 2009, тъй като беше обвинена, че е мъж. След близо 1-годишно разследване на случая от ИААФ обявиха, че тя може да се състезава с жените. Но като че ли не обявиха, че са й поставили условие никога повече да не става световна шампионка.

Крака от карбон, сърце от желязо. Или Оскар Писториус бяга с две протези от карбон, пребори се с институциите, за да се състезава с хората без двигателни увреждания, покри норматив за място в отбора на РЮА за Дегу и спечели медал. Писториус достигна до полуфиналите на 400 м, но участва и в сериите на 4х400 м, където южноафриканците подобриха националния си рекорд. За финала Луис Ван Зил влезе в квартета вместо Оскар, но и Бегача с остриетата също получи сребърен медал след успеха на съотборниците в решителното бягане.

В 9-те състезателни дни в Дегу 13 шампиони защитиха титлите си от Берлин 2009. Звезди намалиха от блясъка си, за да дочакат време на реванш на Олимпийските игри догодина или след 2 г. в Москва. Йохан Блейк (100 м), Кирани Джеймс (400 м), Павел Войчековски (овчарски скок), Давид Щорл (гюле), Крисчън Тейлър (троен скок), Татяна Чернова (седмобой) също ще чакат идващите години, за да покажат, че победите им на стадиона в Дегу не се дължат на случайността.