Християн Стоянов – с две победи в Тунис

01-07-2019 10:55

На международния турнир от Световните серии Гран при за хора с увреждания в Тунис в категорията Т46 отлично се представи русенският състезател Християн Стоянов (Дунав). Християн спечели два златни медала.

В петък, на 28-ми юни, Стоянов финишира първи в бягането на 800 м с 1:56.20 мин. След него завършиha Мануел Ернесто Джайме (Ангола) с 2:00.29 и Надер Юфт (Ирак) 2:05.22. В събота, 29 юни, Християн беше още по-убедителен в коронната си дисциплина – бягането на 1500 м. Втория си златен медал българинът спечели с 3:56.25 мин, на повече от 13 (!) секунди пред Маруфьон Муродулоев (Узбек) 4:09.42 и отново анголеца Мануел Ернесто Джайме 4:09.84 мин. С тези две постижения Християн оглави световните ранглисти на 800 м и 1500 м за 2019 г. в своята група Т46. И

Стоянов, и треньорът му Евгени Игнатов (най-титулованият български бегач на средни разстояния за всички времена) са особено доволни от стартовете в Тунис и гледат с увереност и самочувствие към следващите състезания.

Нека припомним, че миналата година на Европейското първенство за хора с увреждания в Берлин в групата Т46 Християн Стоянов стана европейски шампион на 1500 м навръх рожедения си ден на 20 август (Стоянов ще навърши т.г. 21 години).
Тази година започна твърде оптимистично за студента трета година в СУ „Климент Охридски” Християн Стоянов. В първия си старт на писта на 15 юни (на турнира „Самарско знаме” в Стара Загора) той завърши бягането на 1500 м за 3:51.6 мин – личен рекорд!

Християн е един от четиримата ни лекоатлети, които ще представят България на започващата във вторник в италианския град Неапол  31-ва Универсиада (състезанията по лека атлетика ще стартират на 6 юли, в събота).