Изключителен човешки жест на световното първенство в Доха – видео

Един от големите моменти, които ще останат в историята на световните първенства по лека атлетика, се случи още в първия ден на шампионата в Доха (Кат). И това е жест на човечност, а не резултат.

Как трябва да се отнасяш със съперниците си ни показа Брайма Сундар Дабо от африканската държава Гвинея-Бисау. Той бягаше последен в първата серия на 5000 м при мъжете, завъртян с повече от обиколка от  лидерите. В последните 200 м обаче атлетът пред него – Дбонатан Бъсби от Аруба, тотално загуби сили, за да завърши бягането. Дабо го настигна и първо му помогна да се задържи на краката си, а след това около 120 м го придържаше, за да може да финишира.

Двамата атлети станаха звезди на първото си световно първенство – не с постижения, а с безкористност и решителност.

Те финишираха за 18:10.87 мин, но Бъсби беше дисквалифициран заради получена допълнителна помощ. Но моментът на спортсменство остава.

Дабо вече е номиниран за наградата „Феър плей“, която се връчва на всяко световно първенство.