Португалец излезе от ада и стана най-възрастният медалист

Снимки: Getty Images
29-09-2019 13:06 | Яна Касова

Португалецът Жоао Виейра се справи с „ада“ на 50 км спортно ходене, за да стана най-възрастният медалист в историята на световните първенства по лека атлетика.

43-годишният Виейра спечели сребърното отличие на 50 км спортно ходене на шампионата в Доха с време от 4.04:59 часа.

„За мен това беше ад – много, много топло, коментира португалецът. – Как се справих ли? Просто много лед и студена вода.“

Шампион в най-дългата дистанция стана Юсуке Сузуки (Яп) – 4.04:20 часа, а бронзът завоюва Ивън Дънфи (Кан) – 4.-5:02 часа.

Състезанието се проведе тази нощ, като стартира малко преди полунощ в търсене на най-добри условия за атлетите. Температурата на въздуха обаче беше 32 градуса.

Виейра критукува и часът на провеждане на надпреварата, завършила в 3:30 часа сутринта.

„По това време си тръгваме от нощните клубове. Обикновено аз си лягам в 22 часа“, сподели португалецът, който беше бронзов медаллист на 20 км спортно ходене на световното първенство в Москва 2013.

14 атлети не успяха да завършат надпреварата при мъжете. Шест от 24 стартирали при жените също не достигнаха финала. Шампионката на 50 км спортно ходене при дамите е Лианг Руи (Кит) – 4.23:26 часа. Среброто също е за Китай – Ли Маокуо – 4.26:40 часа, а бронзът за Италия и Елеонора Анна Джиорджи – 4.29:13 часа.