Алисън Филикс спечели 12-а световна титла с рекорд

Снимка: Getty Images
29-09-2019 22:56 | Яна Касова

Алисън Филикс (САЩ) спечели 12-ата си титла от световно първенство и този път гарнира с рекорд на планетата. Златният медал тя завоюва заедно с Уилбърт Лондън, Къртни Около и Майкъл Чери в смесената щафета на 4х400 м на първенството в Доха (Кат).

Четворката финишира за 3:09.34 мин и слезе под световния рекорд от 3:12.42 мин, който вчера в сериите записа отново отборът на САЩ. Първите пет в днешния финал слязоха под постижението №1 от вчера – Ямайка – 3:11.78 мин, Бахрейн – 3:1182 мин, Великобритания – 3:12.27 мин и Полша – 3:12.33 мин.

Американският квартет спечели първата смесена щафета в историята на световни първенства по лека атлетика. А за Филикс, която стана майка само преди десет месеца, това е 17-и медал от шампионати на планетата . Тя има 12 златни, три сребъни и два бронзови отличия и е отдавна най-декорираната атлетка. Мерилин Оти е с 14 медала, а Вероника Камбъл-Браун – с 11. При мъжете №1 е Юсейн Болт с 14, 11 от които златни и вече Филикс е пред ямаеца по титли.