Мухамад и Кипчоге са Атлети №1 на света

23-11-2019 23:14

Далила Мухамад (САЩ) и Елиуд Кипчоге (Кен) са Атлетка и Атлет №1 на 2019 г. на Световната атлетика. Двамата бяха коронясани на голяма церемония в Монако.

Мухамад подобри два пъти световния рекорд на 400 м с пр. през годината, като втората поправка беше гарнирана с тилта на планетата в Доха – 52.16 сек. Останалите финалистки в категорията бяха Бриджид Косгей (Кен) – световна рекордьорка в маратона, Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ям) – световна шампионка на 100 м, Юлимар Рохас (Вен) – световна шампионка в тройния скок, и Сифан Хасан (Хол) – световна шампионка на 1500 м и 10 000 м.

Елиуд Кипчоге, който спечели и преди година, стана първият пробягал маратона за под 2 часа. Съперници за приза му бяха шампионите на планетата Сам Кендрикс (САЩ) – овчарски скок, Ноа Лайлс (САЩ) – 200 м, Джошуа Чептегей (Уган) – 10 000 м, и Карстен Вархолм (Нор) – 400 м с пр.

"Надявам се, че успявам да вдъхновявам хората и следващите поколения. Щастлив съм, че пиша историята на леката атлетика", коментира Кипчоге.

"Изпращам страхотна година, която беше и много трудна за мен, но съм благодарна за финала", каза пък Мухамад.

Изгряващите звезди на света на леката атлетика са Ярослава Махучик (Укр), спечелила сребърен медал в скока на височина на планетарния шампионат в Доха със световен рекорд за девойки от 204 см, и Селемон Барега (Ет) – също вицешампион от Доха – на 5000 м. Украинката е на 18 г., а етиопецът на 19 г.