Пламена Миткова подобри националния рекорд в хърделите

24-01-2021 14:11

Пламена Миткова (Локомотив-Пловдив), чиято коронна дисциплина е скока на дължина, подобри националния рекорд на 60 м с пр. за девойки под 18 г. по време на шампионата на страната за възрастта в зала „Асикс Арена”.

Щастието за атлетката обаче беше белязано и с малшанс. Тя записа 8.75 сек в сериите на хърделите – 0.05 сек под досегашното върхово постижение за България, което се държеше от Изабела Соколова от 2018 г. Миткова автоматично се превърна и за фаворит за титлата на шампионата, но във финала тя се спъна в първото препятствие и не успя да финишира.

Пламена Чакърова (Ботев – Пловдив) се възползва от отпадналата фаворитка и спечели златния медал с 8.82 сек – също много силно постижение – трето след тези на Миткова и Соколова в дисциплината у нас. Чакърова спечели среброто в скока на дължина вчера, където шампионка стана Миткова. Пламена с 8.75 сек се нареди втора в европейската ранглиста на 60 м с пр. за девойки под 18 г. за сезона, както и на осмо място в света. Тя е и втора в света за сезона на скока на дължина с 6.21 м от миналата седмица.

Димана Георгиева (Юниверсал – София) и Михаела Иванова (Джордан – Благоевград) пък си поделиха втората позиция на 60 м с пр. с време от 9.29 сек.

Валентин Иванов донесе втори триумф в зала „Асикс Арена” за клуба си Виктория-Варна, след като спечели финала на 60 м с пр. при юношите. Той спря хронометрите на 8.61 сек. Варненецът изпревари Радостин Игнатов (Левски 2016 – София) – 8.94 сек, и Радостин Миленов (Георги Дъков – Плевен) – 8.95 сек.