Силни резултати на Йоло Николов и Милица Мирчева на маратона в Кюстендил

20-09-2021 07:40

90 бегачи, а на късата дистанция от 2.2 км имаше около 170 деца, начинаещи атлети и хора със специални потребности.

90 бегачи стартираха в дългите дистанции на втория маратон на Кюстендил, а общо над 250 участника във всички стартове на състезанието. Някой от най-добрите ни атлети се включиха със силни резултати.

Впечатлиха резултатите на победителите в маратона Йоло Николов и Милица Мирчева, които контролираха състезанието през цялото време. Николов постигна 2.21:48 часа и изпревари основните си конкурент Исмаил Сенанджи – 2.25:10 часа, и състезателят си Мирослав Спасов с 2.43:19 часа.

След 17 години далеч от маратонската дистанция 49-годишният Петко Стефанов (бивш национален рекордьор на маратон и многократен победител в тази дистанция на Софийския маратон) показа отличен резултат от 2.45:40 часа за четвъртото място.

В отлична форма бе и Милица Мирчева, която докосна личния си рекорд от 2.44:23 часа на тежкото трасе и победи почти всички мъже без първите трима с резултат – 2.44:28 часа. Надежда Ангелова бе втора с 3.07:55 часа, а трета се нареди Зорница Христова с 3.22:05 часа. Многократната шампионка на маратон Милка Михайлова е четвърта с 3.32:55 часа.

В състезанието на полумаратона при мъжете убедителна победа записа Бекирхан Кабадайъ (Тур) с 1.08:54 часа. Далеч зад него финишираха Георги Гергов – 1.11:07 часа, и Владислав Михайлов – 1.11:20 часа.

В този старт се включи и вицепрезидентът на Българска федерация лека атлетика Асен Христов, който измина дистанцията за 1.45:16 часа. По-късно той награди и призьорите от маратона при мъжете.

Балканската шампионка на полумаратон Маринела Нинева триумфира в тази дисциплина и в Кюстендил, след като през 2020-а спечели маратона тук. Нинева имаше за конкуренция Нуран Сатилмъш (Тур), но само до половината разстояние. След това атлетката от Дряново се откъсна напред и спечели с 1.17:36 часа. Сатилмъш взе второто място с 1.19:31 часа, а трета е Анна Стефанова (1.28:33 часа), която спечели на тази дистанция в Кюстендил преди година с 1.34:56 часа.

Стартът на маратона бе даден от кметът на община Кюстендил Петър Паунов, наградите бяха връчени от Асен Христов – вицепрезидент на БФЛА, Светослав Василев – зам. кмет на общината, Стоян Стоянов - отдел спорт в община Кюстендил, Цветелина Кирилова – председател на атлетически клуб Цвети Кирилова-Кюстендил и Антон Бонов от Българска федерация лека атлетика – един от организаторите на маратона.