Весели над Питкамяки с 10 см

Тарабин се мобилизира за бронз.; Снимка: Илиан Телкеджиев, списание ′Атлетика′
17-08-2013 19:37 | Яна Касова

Вячеслав Весели (Чех) е новият световен шампион в хвърлянето на копие. Възпитаникът на легендата в дисциплината Ян Железни победи само с 10 см първенецът на планетата от 2007 г. Теро Питкамяки (Фин).

Еврошампионът Весели прати уреда на 87.17 м още в първия си опит и остави финландецът да преследва постижението му.

Чехът не можа да подобри резултата си в петте си опита до края на състезанието, а Питкамяки се доближи само на 10 см от конкурента си – 87.07 м в третия си опит. Останалите му постижения във финала бяха 83.40 м, 86.88 м, 85.67 м и 85.22 м.

Дмитри Тарабин (Рус) спечели бронза за радост на препълнения стадион „Лужники” в последния си опит. Руснакът записа 86.23 м и изтласка от историческа позиция за медал кениецът Джулиъс Йего. Африканецът подобри националния рекорд на страната си на 80.60 м и все пак пренаписва историята. След като миналата година беше първият финалист на Кения в финал на копие, тази година вече е четвърти.